Çalışan Anne Adaylarına Tavsiyeler27 Nisan 2016 'de eklendi

Yazar: Psikolog – Pedagog Ülkü Keldal

İş hayatında aktif bir kadınsanız, üstelik bir de bebek bekliyorsanız, yaşayacağınız süreci dikkatle yönetmeniz gerekiyor. Genellikle keyifli geçen bu süreci en iyi şekilde tamamlamak yapacağınız birkaç değişiklikle mümkün.

Öncelikle hayatınızın her anında iki kişilik düşünün, biraz empati kurun ki birbirinizi (Karnınızda büyüyen yavrunuzu ve kendinizi) üzmeyin. Çünkü karnınızdaki küçük kız ya da erkeğin rahatı aynı zamanda sizin rahatınız…

Beslenmeye dikkat!

Tüm hamileler için beslenme son derece dikkat gerektiren bir husustur. Eğer çalışan bir anne adayıysanız bu sizin için çok daha önemlidir.

Güne iyi bir kahvaltıyla başlamayı ihmal etmeyin! Unutmayın, kahvaltı herkes için bir kere önemliyse siz hamileleler için iki kere önemli bir öğündür. Gece açlığı sonrası kahvaltı etmek vücudu besler ve dengeler. Doğru ve düzenli bir kahvaltı sizin ve beğinizin kan şekeri dengesini korur. Kahvaltıda, mümkünse buğday ekmeği, mevsime ait yeşillikler, yumurta, peynir olmasına dikkat edin. Çayı açık için ve bol su tüketin. Kahvaltınızı yapmadan ofisinize/işinize gitmek üzere yola çıkmayın. Gerekirse biraz daha erken kalkın ama mutlaka kahvaltınızı yapın.

Öğün atlamayın

Düzenli beslenin, öğün atlamayın ve ara öğünlerinizin olmasına dikkat edin. Eğer ofis ortamında tüketebileceğiniz şekilde yanınıza önceden yıkanmış ve/veya doğranmış meyve götürün. Meyveleri fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişlerle bir arada tüketmeye özen gösterin. Bu da ani kan şekeri değişimlerinin önüne geçecektir.

Özellikle ilk aylarda sık görülen bulantı ve kusma gibi durumlarda galete, salatalık, peynir gibi yiyecekler tüketin. Bunları yanınızda taşımanız da oldukça kolaydır, iş ortamında pratik bir çözüm olabilir. Çok yağlı ve baharatlı yiyeceklerden, mevsimi olmayan sebze ve meyvelerden uzak durum. Kabızlık yaşamamak için de bir bardak ılık suya bir çay kaşığı kadar zeytinyağı damlatıp içebilirsiniz.

Stresi hayatınızdan çıkarın!

Çalışan anne adayları için dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden biri de stres… Hamilelik bir kadın için bir birey dünyaya getirme eylemi.
İçinizdeki canlı karakterinizden ve hamilelik döneminde yaşadığınız ruhsal durumunuzdan muhtemelen bir şeyler seçip doğacak. Bu sebepten, ofiste, fabrikada, okulda vs. hangi sektörde çalışırsanız çalışın mutlaka stresten ve stres kaynağı olabilecek her şeyden uzak durun. Unutmayın harika bir süreç yaşıyorsunuz, keyfini çıkarın.

Ofiste nasıl davranmalı, neler yapmalı, neler yapmamalı?

- Hormonlarınız daha fazla çalıştığı için ani tepkiler verebilirsiniz, birden bire ağlayabilir ya da gülebilirsiniz. Aldırmayın, birileri aldırırsa da “hamileyim olabilir” deyin, bu sizi rahatlatır.

- Doğum videoları ve bilimsel değeri olmayan blog’ları takip etmeyin. Zira herkesin öznel deneyimi sizinkiyle aynı olmak zorunda değil. Boşuna kendinizi germeyin, stresinizi artırmayın.

- Çalıştığınız ortam aydınlık ve iyi havalandırılmış olmalı.

- Koltuğunuz rahat, bel ve boyun bölgenizi rahat ettirecek şekilde seçin.

- Belli aralıklarla mola verip kol ve bacak egzersizi yapmayı ihmal etmeyin.

- Mümkünse öğle aralarında 15-20 dakikalık yürüyüşler yapın. Dışarı çıkamıyorsanız ofis içinde yürümeyi deneyin.

- Klimalardan uzak durum, doğrudan soğuk havanın size temas etmesine izin vermeyin.

- Çekmecenizde atıştırmalık kuruyemiş bulundurmayı da unutmayın.

- İşin dışında kendinize vakit ayırın.

Nasıl giyinmeli?

- Rahat edeceğiniz bol giysiler giyin. Taytlar, bol pantalonlar kurtarıcınız olabilir.

- Ayakkabı tercihiniz ne dümdüz babet, ne de çok topuklu olsun. Orta topuk ayakkabı size daha rahat ettirir. Cuma günleri “Casual Friday” imkanınız varsa yumuşak tabanlı, altı lastik ayakkabılar da giyebilirsiniz.

- Pamuklu iç çamaşırları tercih edin.

- Sizi sıkan, kaşındıran ya da rahatsız eden giyecekler tercih etmeyin.

Mutlu gebelik, mutlu yenidoğan, mutlu aile demektir. Asla unutmayın!

Anahtar Kelimeler:

Psikolog, Pedagog, Ülkü Keldal, beslenme, hamile, düzenli beslenme, stres, gebelik

Twitter'de unnado

Instagram'da unnado